Piyano

Çocukların hem zihinsel hem bedensel hem de sosyal gelişimlerinde okul döneminde katıldıkları kursların büyük bir faydası vardır.

Çocukların hem zihinsel hem bedensel hem de sosyal gelişimlerinde okul döneminde katıldıkları kursların büyük bir faydası vardır. Her aile çocuklarının ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak, gelişimine destek olabilecek kurslara katılmalarını sağlayabilir. Bu kurslar arasında müziğe ilgi duyan pek çok çocuğun keyif alarak katıldığı piyano kursu da bulunur. Her ne kadar zor gibi görünse de çocukların bu kursalar sayesinde piyano çalmayı öğrenmesi uzun zaman almıyor.
Bazı anne babalar çocuklarını motive etmek için, onlarla birlikte kursa katılmayı tercih ediyor. Çünkü piyano kursu sadece çocuklara yönelik bir kurs değildir. Yetişkinler de bu kurslara katılabiliyor ve kendi yaş gruplarında olan diğer kursiyerlerle birlikte piyano çalmayı öğrenebiliyor. Sadece kişiye özel kurslar da eğitim kurumları tarafından kursiyerlere sunulan seçenekler arasında yer alıyor.

Piyano Kursu İçin İdeal Yaş 5
Kurs için en uygun yaş, aileler tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Pek çok kurs için çocukların belirli bir gelişimi tamamlamış olmaları beklenirken piyano kursuna çok daha erken yaşlarda katılabiliyorlar. Ancak bu kurs için de çocukların 5 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. 5 yaşından sonra çocuklar istedikleri herhangi bir dönemde kurslara kaydını yaptırabiliyor ve inanılmaz bir hızla piyano çalmayı öğrenebiliyor. Hatta çocukların müziğe karşı ne kadar yetenekli oldukları da işte bu kurslar sayesinde ortaya çıkıyor.

Kurslarda öncelikle bu müzik aleti tanıtılıyor. Çocuklar veya yetişkinler kısacası tüm kursiyerler çekiçli mekanizmaya sahip olan piyanoyu her yönüyle tanıma ve öğrenme şansını yakalıyor. Piyanodan nasıl bu kadar muhteşem sesler çıkabildiğini öğrenen kursiyerlerin piyanoya alışması ve notaları ayırt edebilecek düzeye erişmesi asla uzun bir süre almıyor.
Toplam 88 tuştan oluşan piyanoyu çalabilmek için öncelikle notalar ile tuşlar arasında bir bağlantı kurulması yani hangi tuşun hangi notaya ait olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu yüzden eğitimciler önce çift tuş ardından 3’lü ve 5’lü gruplar halinde tüm tuşların notalarını öğretiyor. Sadece nota bilgisi yeterli değil. Tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan ses değişkenlik gösterdiğinden tuşlara ne kadar kuvvetli basılması gerektiği de kursiyerlerin öğrenebildikleri bilgiler arasında yer alıyor.

0 responses on "Piyano"

Leave a Message

Hakkımızda

1998 yılında başladığımız eğitim öğretim hizmetiyle Özel Çağdaş Aydede Anaokulu olarak 2003 yılından itibaren her yıl ilkokula başlayan bir çocuğun ihtiyaç duyduğu okul olgunluğu seviyesine sahip, başarılı, donanımlı, ödev yapma sorumluluğu gelişmiş, yazı yazma ve okuma ile matematiksel kavramlar üzerinde düşünebilme becerisine sahip; ayrıca sosyal becerileri ile dil yeteneği gelişmiş çocuklar mezun ederek kendilerini ilkokullara göndermekteyiz.

Kurslar

top