Bale-Dans

Bale dansçısı, bir öyküde rolünü üstlendiği karakterin duygu ve düşüncelerini müzik eşliğinde vücut hareketleri ile sahnede canlandıran kişidir.

Bale dansçısı, bir öyküde rolünü üstlendiği karakterin duygu ve düşüncelerini müzik eşliğinde vücut hareketleri ile sahnede canlandıran kişidir.


GÖREVLER

Sahnede canlandırılacak öyküyü okur, -Rolünü canlandıracağı kişinin duygu ve düşüncelerini özümler, -Yapacağı hareketlerin figürlerini öğrenir ve bunu egzersizlerle geliştirir, -Ekip halindeki prova çalışmalarına katılır, -Gösteri günü vaktinde gelerek kostümünü giyer ve makyajını yaptırır, -Sırası geldiğinde sahneye çıkar ve figürlerini, müzik eşliğinde, ayak parmakları üzerinde zarif hareketlerle dans ederek yapar. Hareketlerinin müzikle ve diğer oyuncuların hareketleri ile uyumlu olmasına çalışır, -Gösteri bitince, diğer oyuncularla birlikte seyircileri selamlar. (Sahnede tek başına, bir eşle veya dans grubunun üyesi olarak figürlerini sergiler.)

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Tayt, Mayo, Bale pabucu (Bayanların kullandığı bale pabucu Point Shoe olarak adlandırılır), -Tütü (Bayanların kullandığı bale eteği), Tozluk, dizlik (Provalarda kullanılır).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Bale dansçısı olmak isteyen bir kimsenin, -Bedence sağlam yapılı olması, kemik ve kas yapısının ayak parmakları üzerinde yürümeye, koşmaya ve dönmeye elverişli olması, -Ezgileri ve ritmleri ayırt etme yeteneğine sahip olması, -Uzun ve yorucu çalışmalar yapması gerektiğinden, sabırlı olması, -Yaratıcı olması, -Yönergelere uygun davranması, -Başkaları ile işbirliğine açık olması gerekmektedir.

 

0 responses on "Bale-Dans"

Leave a Message

Hakkımızda

1998 yılında başladığımız eğitim öğretim hizmetiyle Özel Çağdaş Aydede Anaokulu olarak 2003 yılından itibaren her yıl ilkokula başlayan bir çocuğun ihtiyaç duyduğu okul olgunluğu seviyesine sahip, başarılı, donanımlı, ödev yapma sorumluluğu gelişmiş, yazı yazma ve okuma ile matematiksel kavramlar üzerinde düşünebilme becerisine sahip; ayrıca sosyal becerileri ile dil yeteneği gelişmiş çocuklar mezun ederek kendilerini ilkokullara göndermekteyiz.

Kurslar

top